Urvaste Õpilasmalev 2020 - esmakordselt piirkonnas ja Eestis 11. august rauno

Esmakordselt Eestis ja Antsla vallas käivitub meile teadaolevalt õpilasmalev hariduslike erivajadustega õpilastele. Tegemist on Urvaste Kooli õpilastega, idee autor ja eestvedaja on nimetatud kooli juht. Tänasel avapäeval tervitasid malevlasi koolijuht Jaanika Käst ja Antsla vallavanem Avo Kirsbaum.

Kuidas sai kõik alguse? 2018. aasta juunis asusin tööle Urvaste Kooli direktorina ja sama aasta augustis osutusin valituks alustavate koolijuhtide arenguprogrammi IV lendu. Programmi juurde kuulus endale mentori leidmine. Menteena valisin ca 25 mentori hulgast endale mentoriks Pärnu-Jaagupi põhikooli ja sealse muusikakooli drektori Katrin Uutsalu. Meie koostöö arenes edukalt. Katrin on tegev Pärnumaa Õpilasmaleva loomisel, juhtimisel ja eestvedamisel ja nii ma malevast rohkem kuulsingi. Katrin teadis ka, et siin Urvaste ja Antsla piirkonnas pole õpilasmalevaid varem tehtud. Nii küpses mul idee malev meie kooli õpilastele korraldad, ühtlasi täidame sellega kooli arengukava üht eesmärki -töökasvatus. Alustasin idee tutvustamisega koolimeeskonnas, see leidis heakskiidu ent ometigi ei jõudnud me 2019. a suvel valmisolekut kujundada ja nüüd 2020. a augustis malev toimub. 2020 kevadel läbisin vastava koolituse ja sooritasin kutseeksami ning kutsekomisjoni otsusega on mulle antud laagrikasvataja-juhataja, tase 6 osakutse. Juunis 2020 sõlmisime lepingu MTÜ Pärnumaa Õpilasmalevaga Urvaste õpilasmaleva rahastamiseks koos kohustuste ja vastutustega.

Õpilased töötavad ühe nädala, saavad töötasu ja teevad arengu- ja eakohast tööd: rohivad kooli staadioni ja lillepeenraid, korjavad prügi, koristavad pargialust, istutavad taimi jms. Malevlasi saadavad kasvatajad, kes hoolitsevad ühtlasi õpilaste turvalisuse eest. Päevakavasse mahub samuti väljasõite, meeleolukaid sündmusi, popp poisi ja tüdruku valimine, lõkkeõhtu, bändipäev, toiduvalmistamise ja keraamika töötuba, looduse pildistamine ja muu asjakohane. Siin tulevad appi kooli õpetajad, kes vastavalt oma erialale tegevusi kavandavad. Malevat külastavad lõputseremoonial MTÜ Pärnumaa Õpilasmaleva juhid. Õpilasmaleva käimalükkajad on huvijuht Ellen Varov, õppejuht Kaja Roots, juhiabi Inge Salumaa ja majandusjuht Rainer Kaseväli.

2021. aastal jätkame õpilasmalevaga koostöös Antsla vallaga,   kultuuri- ja noorsootööspetsialist Merle Tombak´uga oleme vastava koostöökõne juba pidanud.