Uudised

Malevlaste tagasiside oli lühike ja lööv-super, vinge, àge malev 03. juuli rauno


Urvaste Koolis sai 1.07.2024 teoks viies malevasuvi erivajadustega õpilastele. Õpilasmaleva idee tõi meile  5 aastat tagasi meie Urvaste Kooli ja Valga Jaanikese Kooli direktor Jaanika Käst. Õpilasmalev saab teoks koostöös MTÜ Pärnumaa Õpilasmalevaga. 2021 suvel pälvisime Võru maakonna aasta teo auhinna noorsootöös õpilasmaleva korraldamise eest. Tähelepanuväärne on, et Võrumaalt pärit ja Tartu Ülikoolis õpinguid alustanud noor eripedagoogika ja logopeedia eriala tudeng Andrea Saar tegi oma vaatluspraktika just meie viiendas malevas.  

Niisiis tähistasime juba väikest juubelit. Seekord osales maleva töös 10 Urvaste Kooli ja 8 Valga Jaanikese Kooli õpilast. Alustasime esimest malevat vaid 6 õpilasega. Seekordne juubelimalev oli erilisem selle poolest, et valmis malevalipp ja esimest aastat kõlas malevalaul, mille lõi meie muusikaõpetaja Cathlen Haugas. Malevalaulu õppisid lapsed koos kasvatajatega selgeks nädala jooksul. 

Põhiline tööandja oli Pokumaa Sihtasutus, kus saime erinevaid töid teostada kolmel päeval. Pokumaa on meile vahva töötegemise koht. Ühe päeva töötasime Urvaste surnuaial ja ülejäänud töötunnid tegime Urvaste kooli juures. Ilmataat pakkus meile kogu nädala jooksul kõrvetavat päikest ja kõik pidasime vapralt vastu tänu varjus viibitud puhkepausidele, Pokumaa mõnusast tiigiveest kosutust saades ning loomulikult liitrite kaupa vett juues. 

Peale tööd pakkusime lastele rohkelt erinevaid üritusi ja väljasõite. Maleva avamispäeval jõudsime matkata Tamme-Lauri tamme juurde, kus huvijuht Ellen Varov tegi põhjaliku ülevaate tamme ajaloost. Üks huvitavamaid fakte oli laste jaoks see, et tamm olevat kasvama läinud Rootsi kuninga maa sisse torgatud oksast. Valga Jaanikese kooli huvijuht Külli Alumäe viis läbi, nii nagu ka eelmistel aastatel, “rebaste” ristimise. Uusi “rebaseid” oli kokku kolm. Malevanädala jooksul käisime Nõiariigis, kus pakuti palju põnevust, Maanteemuuseumis, kus oli mõistagi poiste jaoks eriliselt huvitav. Maastikumängu panid kokku Jüri Kiidron ja Ellen Varov. Toimus lõkkeõhtu, kus grillisime muuhulgas vahukomme. Vahva kunstitöötoa viis läbi kauni looduse keskel Valga Jaanikese Kooli õpetaja Jüri Freimanis, saunavihtade tegemise töötoa valmistas ja viis läbi meie kooli füsioterapeut Aive Tämm. Iga laps sai koju minnes kaasa omatehtud saunaviha. Kõige rohkem elevust pakkus õpilaskodu hoovis toimunud Antsla Gümnaasiumi poistebänd “Kärbikud”, kelle muusika saatel tantsisid nii õpilased kui maleva õpetajad-kasvatajad, rääkimata direktor Jaanika Kästist, kes lõi koos õpilastega hoogsalt tantsu. Vibu töötoas, mille tõi meile Kagu Vibuklubi, õpetati selgeks vibulaskmise algtõed ning paari tunni möödudes olid kõik õpilased täpsuslaskurid. Kooliraamatukogus viis raamatukoguhoidja Heli Lazutina läbi põneva mälumängu. Ülejäänud vaba aeg möödus puhates ning kasvatajatega koostöös tehti veel palju põnevat. Tähelepanuväärne oli veel see asjaolu, et malevapäevad ja ööd olid nutivabad ja tundus, et suurt puudust sellest ei tuntudki. Suured tänud kõikidele, kes malevatöös kaasa lõid – põhikasvatajad Marianne Paluteder ja Reliia Veske. Tänud kokkadele, Anu Näämele ja Ethel Palutedrile, kes valmistasid meile ülimaitsvaid toite. Aitäh päevajuhtidele – Maret Hannusele, Jüri Kiidronile ja Ellen Varovile. Kutsetunnistusega malevajuht oli meie direktor Jaanika Käst, kes maleva planeerimist tegevusloa taotlemisega alustas juba märtsikuus. Malevajuhi ideed viiendas malevas pälvisid noorte heakskiidu. Täname ja kiidame kõiki Valga Jaanikese kooli ja Urvaste kooli töötajaid, kes aitasid ja mõtlesid kaasa - juubelimalev möödus tõrgeteta.

Tagasiside õpilastelt – Raikole, Hardile, Kenile, Oscarile ja Reimole meeldis konkurentsitult kõige rohkem töö ja pausid Pokumaal. Janari jaoks pakkus kõige rohkem elamusi lõkkeõhtu ja vahukommide grillimine. “Autofänn” Jarmo pidas kõige tähtsamaks Maanteemuuseumis käiku, kus ta väitis tundvat kõikide masinate marke. Kristole ja Erkile oli väga tähtis uute sõprade leidmine ja lõkkeõhtu. Mairoldi meelest oli kõik muu ok, vaid telefonist tundis aeg-ajalt puudust. Tauri teatas, et malev ja koostöö sobib väga hästi. Andris kiitis maleva töö- ja vabaaja graafikut, kus ei olevat ühtegi tühimikku, kõik sujus paari minutilise täpsusega. 100 protsendiliselt meeldis kõigile “Kärbikute “ esinemine. 

„Tee tööd, näe vaeva ja siis puhka!“  (Edasi. Nr 21, suvi 2024, lk 10).

Artikli kirjutas Urvaste Kooli huvijuht ja malevas kõik viis aastat tegutsenud Ellen Varov

 

Urvaste Koolis sai 1.07.2024 teoks viies malevasuvi erivajadustega õpilastele. Õpilasmaleva idee tõi meile  5 aastat tagasi meie Urvaste Kooli ja Valga Jaanikese Kooli direktor Jaanika Käst. Õpilasmalev saab teoks koostöös MTÜ Pärnumaa Õpilasmalevaga. 2021 suvel pälvisime Võru maakonna aasta teo auhinna noorsootöös õpilasmaleva korraldamise eest. Tähelepanuväärne on, et Võrumaalt pärit ja Tartu Ülikoolis õpinguid alustanud noor eripedagoogika ja logopeedia eriala tudeng Andrea Saar tegi oma vaatluspraktika just meie viiendas malevas.  

Niisiis tähistasime juba väikest juubelit. Seekord osales maleva töös 10 Urvaste Kooli ja 8 Valga Jaanikese Kooli õpilast. Alustasime esimest malevat vaid 6 õpilasega. Seekordne juubelimalev oli erilisem selle poolest, et valmis malevalipp ja esimest aastat kõlas malevalaul, mille lõi meie muusikaõpetaja Cathlen Haugas. Malevalaulu õppisid lapsed koos kasvatajatega selgeks nädala jooksul. 

Põhiline tööandja oli Pokumaa Sihtasutus, kus saime erinevaid töid teostada kolmel päeval. Pokumaa on meile vahva töötegemise koht. Ühe päeva töötasime Urvaste surnuaial ja ülejäänud töötunnid tegime Urvaste kooli juures. Ilmataat pakkus meile kogu nädala jooksul kõrvetavat päikest ja kõik pidasime vapralt vastu tänu varjus viibitud puhkepausidele, Pokumaa mõnusast tiigiveest kosutust saades ning loomulikult liitrite kaupa vett juues. 

Peale tööd pakkusime lastele rohkelt erinevaid üritusi ja väljasõite. Maleva avamispäeval jõudsime matkata Tamme-Lauri tamme juurde, kus huvijuht Ellen Varov tegi põhjaliku ülevaate tamme ajaloost. Üks huvitavamaid fakte oli laste jaoks see, et tamm olevat kasvama läinud Rootsi kuninga maa sisse torgatud oksast. Valga Jaanikese kooli huvijuht Külli Alumäe viis läbi, nii nagu ka eelmistel aastatel, “rebaste” ristimise. Uusi “rebaseid” oli kokku kolm. Malevanädala jooksul käisime Nõiariigis, kus pakuti palju põnevust, Maanteemuuseumis, kus oli mõistagi poiste jaoks eriliselt huvitav. Maastikumängu panid kokku Jüri Kiidron ja Ellen Varov. Toimus lõkkeõhtu, kus grillisime muuhulgas vahukomme. Vahva kunstitöötoa viis läbi kauni looduse keskel Valga Jaanikese Kooli õpetaja Jüri Freimanis, saunavihtade tegemise töötoa valmistas ja viis läbi meie kooli füsioterapeut Aive Tämm. Iga laps sai koju minnes kaasa omatehtud saunaviha. Kõige rohkem elevust pakkus õpilaskodu hoovis toimunud Antsla Gümnaasiumi poistebänd “Kärbikud”, kelle muusika saatel tantsisid nii õpilased kui maleva õpetajad-kasvatajad, rääkimata direktor Jaanika Kästist, kes lõi koos õpilastega hoogsalt tantsu. Vibu töötoas, mille tõi meile Kagu Vibuklubi, õpetati selgeks vibulaskmise algtõed ning paari tunni möödudes olid kõik õpilased täpsuslaskurid. Kooliraamatukogus viis raamatukoguhoidja Heli Lazutina läbi põneva mälumängu. Ülejäänud vaba aeg möödus puhates ning kasvatajatega koostöös tehti veel palju põnevat. Tähelepanuväärne oli veel see asjaolu, et malevapäevad ja ööd olid nutivabad ja tundus, et suurt puudust sellest ei tuntudki. Suured tänud kõikidele, kes malevatöös kaasa lõid – põhikasvatajad Marianne Paluteder ja Reliia Veske. Tänud kokkadele, Anu Näämele ja Ethel Palutedrile, kes valmistasid meile ülimaitsvaid toite. Aitäh päevajuhtidele – Maret Hannusele, Jüri Kiidronile ja Ellen Varovile. Kutsetunnistusega malevajuht oli meie direktor Jaanika Käst, kes maleva planeerimist tegevusloa taotlemisega alustas juba märtsikuus. Malevajuhi ideed viiendas malevas pälvisid noorte heakskiidu. Täname ja kiidame kõiki Valga Jaanikese kooli ja Urvaste kooli töötajaid, kes aitasid ja mõtlesid kaasa - juubelimalev möödus tõrgeteta.

Tagasiside õpilastelt – Raikole, Hardile, Kenile, Oscarile ja Reimole meeldis konkurentsitult kõige rohkem töö ja pausid Pokumaal. Janari jaoks pakkus kõige rohkem elamusi lõkkeõhtu ja vahukommide grillimine. “Autofänn” Jarmo pidas kõige tähtsamaks Maanteemuuseumis käiku, kus ta väitis tundvat kõikide masinate marke. Kristole ja Erkile oli väga tähtis uute sõprade leidmine ja lõkkeõhtu. Mairoldi meelest oli kõik muu ok, vaid telefonist tundis aeg-ajalt puudust. Tauri teatas, et malev ja koostöö sobib väga hästi. Andris kiitis maleva töö- ja vabaaja graafikut, kus ei olevat ühtegi tühimikku, kõik sujus paari minutilise täpsusega. 100 protsendiliselt meeldis kõigile “Kärbikute “ esinemine. 

„Tee tööd, näe vaeva ja siis puhka!“  (Edasi. Nr 21, suvi 2024, lk 10).

Artikli kirjutas Urvaste Kooli huvijuht ja malevas kõik viis aastat tegutsenud Ellen Varov